FAQ

Żywotność płyt CD i DVD

Dyski optyczne to często stosowane rozwiązanie do przechowywania ważnych plików np. muzyki, zdjęć, filmów czy dokumentów. W dużym stopniu są odporne nie tylko na kurz i wodę, ale mogą wytrzymać także zmiany temperatury i wilgotności. Istnieje uzasadnione przekonanie, że płyty tłoczone są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne od wypalanych laserowo płyt CD czy DVD. W dużej mierze żywotność płyty jest uzależniona od sposobu i warunków przechowywania. Można utracić zawartość zapisanego dysku już po kilku latach, szczególnie gdy był wykonany z najtańszych materiałów. Warto zadbać, aby nasze płyty nie były narażone przez dłuższy czas na ostre promienie słoneczne czy ekstremalne temperatury poniżej -15 stopni C lub powyżej 32 stopni C i były odpowiednio przechowywane np. w pudełkach jewel box lub digipack. Pudełko stanowić będzie lepsze zabezpieczenie niż koperta papierowa czy foliowa.

Nie da się precyzyjnie przewidzieć, po jakim czasie płyta stanie się nieczytelna. Czy będzie to 5 lat, 100 czy więcej. Zawsze jednak warto postawić na jakość wybierając na przykład płytę tłoczoną CD lub DVD, a nie wypalaną światłem lasera i zadbać o odpowiednie opakowanie dla płyty. Pamiętajmy także o duplikowaniu danych, na których nam szczególnie zależy np. co kilka lat.

---

Jaka jest różnica pomiędzy płytą CD a DVD?

Niekiedy może istnieć dylemat, który nośnik optyczny lepiej jest wykorzystać do realizacji naszego projektu, czy płytę CD czy DVD. Płyta CD (z ang. Compact Disc) jest nośnikiem danych cyfrowych rozpowszechnionym już w latach 80-tych XX w., który obecnie mieści najczęściej do 700 MB danych lub 80 minut nagrań dźwiękowych, a jego żywotność obliczana jest zwykle przynajmniej na kilkadziesiąt lat. Jest najczęściej wykorzystywana do tworzenia albumów muzycznych co nie wyklucza innych możliwych zastosowań, w tym także do zapisu danych cyfrowych np. plików w formacie pdf, tiff, jpg itd.

Natomiast płyta DVD (z ang. Digital Versatile Disc) jest nośnikiem optycznym do zapisu danych, podobnym wymiarami do płyty CD, ale o znacznie większej pojemności. Najczęściej jest to obecnie 4,38 GB dla płyty DVD+R (DVD5). Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu do odczytu wiązki lasera o krótszej długości fali i ścieżkom gęściej umieszczonym na płycie. Płyty DVD zostały spopularyzowane na przełomie wieku XX i XXI. Nagrywając film na standardową płytę możemy zwykle zmieścić ok. 1 godz. materiału w rozdzielczości bardzo wysokiej jakości lub ok. 120 minut video MPEG-2. Istnieją jednak płyty DVD o pojemności większej np. 8,5 GB tak zwane DVD DL (double layer), która w praktyce mieści 7,96 GB.

Wobec powyższego najczęściej płyty muzyczne nagrywane są lub tłoczone na nośniku typu CD, natomiast materiał filmowy lub pliki wymagające większej pojemności na płytach DVD, które są nieznacznie droższe.

---

Jaka jest różnica pomiędzy tłoczeniem płyt a wypalaniem?

Podstawowa różnica dotyczy sposobu powielania płyt w procesie produkcyjnym. Tłoczenie płyt polega na przygotowaniu matrycy, która posłuży do odciskania umieszczonego tam zapisu w postaci rowków na kolejno duplikowanych krążkach poliwęglanowych pokrywanych później warstwą aluminiową w procesie metalizacji. Jest metodą bardzo wydajną i stosuje się ją przy zamówieniach hurtowych. Gwarantuje też dłuższą żywotność płyty CD czy DVD, nawet rzędu 100 lat i większą odporność na zarysowania.

Metoda wypalania płyt polega na zwykłym nagrywaniu dysków optycznych za pomocą wiązki lasera. Kopiowanie wykonuje się na specjalnych duplikatorach płyt CD i DVD, które mają możliwość weryfikowania nagranego materiału. Dzięki tej metodzie mamy możliwość wyprodukowania płyt z własną muzyką, filmem lub zapisem danych w niskich nakładach lub w krótszym terminie.

Tłoczenie płyt jest metodą tańszą od wypalania przy realizacji zamówienia powyżej 1000 szt.

Zaufali nam

Wyślij nam wiadomość

Jeśli potrzebujesz wyceny, masz pytania lub chcesz złożyć zamówienie - skontaktuj się z nami.

Imię i nazwisko*:
Telefon*:
Email*:
Wiadomość*:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności.

Kontakt

+48 793 533 315
+48 793 007 609
kontakt.balmedia@gmail.com

Siedziba firmy

Wydawnictwo BALMEDIA
ul. Aleksandra Dulin'a 3/3
80-180 Gdańsk