NADRUKI NA PŁYTACH

Profesjonalny nadruk na górnej stronie płyty stanowi etykietę zawartego materiału muzycznego czy filmowego, jest nośnikiem informacji i nadaje szczególną osobowość płycie. Wydawnictwo BALMEDIA poleca nadruki na płytach CD i DVD zrealizowane przy zastosowaniu technologii cyfrowej, offsetowej lub sitodrukowej. Rodzaj wybranego nadruku jest uzależniony od ilości zamawianych płyt, od przygotowanego projektu graficznego oraz od zamierzonego efektu końcowego. W dużym stopniu jest też podyktowany przez względy ekonomiczne związane z realizacją zamówienia. Należy dołożyć staranności w trakcie przygotowania projektu graficznego pamiętając, że nie może naruszać praw autorskich osób trzecich ani obowiązujących przepisów prawnych.

Zalecana rozdzielczość grafiki przygotowanej do druku wynosi 300dpi. Do druku używamy najczęściej palety kolorów CMYK. Projekty graficzne można przesyłać w formacie .jpg, .tiff lub pdf pamiętając, że wszystkie czcionki mają być zamienione na krzywe. Gotowy projekt graficzny nadruku na płyty najlepiej przygotować w kwadracie 12cmx12cm (w przypadku płyty CD, DVD, DVD DL, Blu-Ray) bez wycinania środkowego kółeczka lub 8x8cm dla płyty mini CD lub mini DVD.
Klient może zamówić próbną partię gotowych płyt co jednak może wpłynąć na ostateczny koszt realizacji całego zamówienia i termin dostawy.

Jak przygotować projekt?

Projekt graficzny na płytę z nadrukiem cyfrowym lub offsetowym powinien być przygotowany w programie graficznym, który umożliwia zapisywanie plików w formacie: *.tif, *.jpg, *.jpeg, *.png. Należy zwrócić uwagę, aby wszystkie czcionki były zamienione na krzywe i miały kolorystykę CMYK.

Pliki w formacie JPG powinny zostać zapisane w wysokiej rozdzielczości dla uzyskania najlepszej jakości. Preferujemy kolorystykę projektu w przestrzeni barw CMYK. Projekt graficzny nadruku na płyty CD lub DVD może być przygotowany w postaci kwadratu – 120 mm x 120 mm lub w postaci krążka o średnicy zewnętrznej 120 mm i średnicy wewnętrznej 18 mm. Przy nadruku cyfrowym powierzchnie niezadrukowane pozostaną białe. Projekty graficzne do nadruku offsetowego lub sitodruku powinny być przygotowane w kolorystyce CMYK (Pantone). Zalecane formaty plików to *.PDF lub *.PSD. Załączony plik poglądowy może być w formacie dowolnym.

Poproś o wycenę i zapytaj o szczegółowe informacje!